What’s on my Shopping List?

by Katelyn Block on October 14, 2012 · 46 comments

Many of you have asked — so I’m here to answer.

What’s on my shopping list every week, and how much do I buy?

Given that I’m a single lady buying single lady food, it’s incredible to see the amount of food that I consume in just one week. I don’t have it down to a science, but here’s a general layout of what I buy each week.

Amounts:

  • Eggs: 2 dozen/week
  • Meat: Consume around 7-9 lbs/week
  • Produce: Small bag of carrots, 1-3 broccoli florets, 3 cucumbers, 3 bell peppers, 5-7 apples, 1-2 pints berries, 3-7 lemons
  • 2-3 jars almond butter

Keep in mind this does NOT include typical pantry items like cocoa powder, nuts and seeds, etc. that have a permanent residence in my kitchen cabinet.

What’s on YOUR grocery list? Let’s compare notes! ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

{ 46 comments… read them below or add one }

Kat October 14, 2012 at 2:53 PM

Great list! Doing a weekly workouts linkup you should think of joining ;) FFA <3

Reply

Katelyn Block October 14, 2012 at 3:46 PM

I might join!! I’ll check it out, lady!

Reply

Sarah October 14, 2012 at 3:01 PM

Lots of produce- sounds super similar to my shopping list (lots of s’s in the sentence…awk). My go-to foods are carrots (i eat 4 big ones a day), sliced deli low-sodium chicken, bread, GRAPES (probably like 10 pounds a week haha it’s a problem), dove chocolates, chicken breast, sirloin/strip steak, green beans (like 3-4 frozen bags a week), peas, corn, apples (one for each day), kashi protein bars…
and whatever i see at the grocery store that i just HAVE to have. I’m like a kid in a candy store… it takes me hours to shop!

Reply

Katelyn Block October 14, 2012 at 3:46 PM

I have frozen green beans but haven’t used them because I’m semi-scared they’ll turn out mushy. Do you just microwave?! And SERIOUSLY. I walk into the store and I’m like, I want this, this, and this…. and then have to seriously control myself. Homegirl has a budget! ;)

Reply

Sarah October 14, 2012 at 5:18 PM

Yea, I always microwave them! Mine are usually semi-crunchy still. So easy, and fast! I just bought about 7 pounds of grapes… taking advantage of the sales :)

Reply

Hillary October 14, 2012 at 3:16 PM

This is the cutest list!! Which program did you design it in?

What do you do with all of the lemons and limes?

& 2-3 jars of nut butter per week?

Just curious :)

Reply

Katelyn Block October 14, 2012 at 3:30 PM

a. Photoshop!
b. Lemons mostly for salad dressing (oil + sea salt + lemon juice), juicing vegetables, and making guac.
c. I eat so much almond butter it’s probably not healthy. At least 2 jars a week. Yup. On a spoon, in my belly. ;)

Reply

Cyndi October 14, 2012 at 3:22 PM

Do you follow the zone diet strictly? How do you keep track of your macros?

Reply

Katelyn Block October 14, 2012 at 3:43 PM

I actually don’t follow zone at all. I eat a lot of the “zone foods”, which typically line up with paleo quite well, and also pay a little bit more attention to my protein/fat ratios based on Zone blocks, but I don’t track blocks nor portion sizes. For the most part, I listen to my body in regards to what I “feel” I need — protein, fat, carbohydrate, or otherwise.

Reply

Ariel October 14, 2012 at 3:27 PM

Hey girl! Solid list. I was just curious as to what you buy organic vs. what you don’t. Obviously buying organic eggs and meat is important, but I saw you have organic coffee too. Do you think thats crucial? I know I don’t buy organic coffee..but I’m okay with it. Also, what produce do you buy organic vs. not?

Reply

Katelyn Block October 14, 2012 at 3:42 PM

The only items that I really feel organic to be “crucial” are meat (if not organic, buy the leanest cut), fruits and vegetables with no peel (this is always a point up for debate), and eggs. I buy organic espresso beans just because I drink SO MUCH of it, and know that the beans would be absorbing pesticides almost directly.

I purchase organic: Broccoli, lettuces (spinach, romaine, kale, swiss chard, mixed greens), tomatoes, apples (these are crucial — non-organic apples are loaded with pesticides), carrots, cucumbers, celery, bell peppers, zucchini. The rest are pretty flexible. For example, I don’t buy organic avocados, both because of the price point and because they have such a hardy peel.

Hope this helped, lady! xo <3

Reply

Hillary October 14, 2012 at 11:25 PM

I think you’ve convinced me to go for organic coffee… fair trade would be good too, just $$$.

Reply

Charlie (The Runner Beans) October 18, 2012 at 5:35 AM

Thanks Katelyn, I found this really helpfull. I heard that organic berries, especially strawberries are really important too, but have found it hard to buy organic frozen berries- for smoothies etc, and cheaper during the winter!

Reply

Chelsie @ Balance, Not Scale October 14, 2012 at 3:39 PM

Thank goodness there’s another single lady out there who goes through 2 dozen eggs on her own in a week. Thank you for helping me feel like I’m not alone in my egg-loving habits.

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:16 PM

Omg. Pound it, girl.

Reply

Red Deception October 14, 2012 at 4:01 PM

Every week it’s a long list of produce – since I consume a green juice, green smoothie, and one salad daily! Other than that, groceries are purchased as-needed. Yesterday I bought four containers of almond milk… they were on sale for $1.99 each!

No animal products, however, as I keep a vegan household.

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:42 PM

YOU, lady, are my hero! I could definitely use some more greens in my life. #butreallythough

Reply

Laura @ Sprint 2 the Table October 14, 2012 at 4:05 PM

Our grocery lists could be twins except I eat more fish as my protein. Awesome to see someone else packing it in like I do. :)

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:46 PM

Right?! Girl I am eating protein ALL. DAY. LONG. Should probably leave more room for all the vegetables I buy.

p.s. Been eating way more white fish. So mild and inexpensive!

Reply

Claudia October 14, 2012 at 4:36 PM

Our grocery lists are so similar! Tons of produce and tons of eggs… And don’t forget that almond butter! I actually went on an emergency shopping trip on Friday, before my “grocery shopping day” to buy nut butter because I was going through a withdrawal.. Probably not good but I needed it! I buy pretty much the exact same stuff as you but roaring through the meats because I usually make a big crockpot meal for easy dinners and then veggies/ tuna/chicken/ tilapia/ eggs for my other meals. The only bad part is it can get expensiiiiveeeee once I’m done because of course I go cray cray in the veggie department… Better that than the cookie aisle, I guess. I’m pretty proud of myself and my grocery cart though because for a college student I eat pretty damn healthy! And you do too, obviously. Hope you have a great week!

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:47 PM

HAHA I’ve had to do that before! We. are twins. Crock pot dinners all day errday.

Reply

She Rocks Fitness October 14, 2012 at 7:14 PM

Great topic to post about! I just went food shopping today and I love filling up my fridge with so many colorful vegetables and fruits. It makes me happy. Mine is very similar to yours. I’m really working on getting through all the stuff in my pantry and working on just buying fresh produce and protein at the store. Have a great night!

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:49 PM

It’s so refreshing. Like looking into a fridge of possibilities.

Reply

Kaila @healthyhelperblog! October 14, 2012 at 7:19 PM

What’s your budget for shopping? I don’t think I could afford all that on my own!!

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:49 PM

I spend about $150 each week, sometimes less, sometimes more. As much as I hate to admit it, paleo is EXPENSIVE!

Reply

WAT October 17, 2012 at 7:43 AM

150/wk?!? That’s more than I can budget for a MONTH, and I’m a local-food eating vegan. That’s more than just “expensive,” that is outrageous. If you hope to continue this lifestyle after your parents stop funding it, you will need a very high salary job to pay for it.

I’m shocked your parents pay that much for your food. That’s almost an entire month’s rent. That’s more than I spend on tools and materials for architecture graduate school. Absurd. This particular #Getafterit lifestyle is apparently not for everyone.

Reply

Katelyn Block October 17, 2012 at 9:55 AM

Hi! Thanks for your comment. It’s definitely a lot of money, and I probably shouldn’t have even disclosed the amount. But the truth is, it’s different for everyone. The paleo lifestyle can definitely wreak havoc on the wallet, as opposed to when I followed the vegan diet, which cost a heck of a lot less. Unfortunately, my lifestyle isn’t supported by that way of eating. I’m incredibly lucky and fortunate that my parents have the means to support my lifestyle, given that I am so young. Hopefully in the future I have the means that they do to afford food and rent. Throughout my life, my parents have taught me that if your priority for spending money lies in one area (some people might spend most of their money on eating out, going out for drinks, or shopping for clothes), you have to cut down in other areas.

Again, thank you for your feedback! I hope this response finds you well.

Reply

Danielle October 17, 2012 at 10:00 AM

Great response Kaitlyn! I am fortunate that my parents support me too. But I fully agree – you do have to determine your priorities and cut back in other areas. I appreciate your honesty! It’s hard to constantly read sometimes how affordable eating paleo, eating organic, etc. is.

WAT October 17, 2012 at 11:41 AM

I’m sorry but I’m going to have to debate with you. Your response brings up several issues to me that need discussion.

1. I fail to see how this is an effective way of teaching you money management. Paying for completely unnecessary costs such as these teaches nothing.
2. You haven’t had to make these cuts you speak of. You are still a member of your sorority, which has dues. You do crossfit. You buy a great deal of clothing (you often speak of it on your blog). You travel extensively. What have you cut down on, expense-wise? What are you learning?
3. 150/wk comes out to 7200 a year. I’m not sure what crossfit costs, but I’m assuming it’s at least 100/month. Total paleo/crossfit package: 8400/yr. That doesn’t simply require “cutting down” on other fun activities (none of which would ever add up to that)– that’s living in your car eating Wonderbread. I thank my lucky stars every day that my hobby of choice takes place at my former place of employment, otherwise I couldn’t afford the $540 year pass. Pennies compared to your capless “budget.”
4. Your lifestyle doesn’t require $150/wk of groceries, I promise you. As a vegan who participates in an extreme sport, one that requires a great deal of power, strength, and endurance, I can attest to this. I participate 12 hours a week (I hate the word “train”), spend less than $30/wk on groceries, and still see remarkable improvement. I didn’t even come close to spending that much living in a tent in Banff for a month, extremely active every day. And trust me, I can tell you a great deal about “making cuts.” It took a great deal to pull that month off.
5. Nothing about this seems fitfluential to me. It seems an impossible lifestyle for most–if not all–of your readers. Imagine how it feels for most of them, being told that crossfit is great, eating this way is amazing, try this, try that…only to find out what you’re doing isn’t sustainable for them.

I’d be interested to hear your rebuttal. I’m always open to be proven wrong.

Bee November 6, 2012 at 10:03 PM

Hey WAT!

Id love to know what your vegan diet is like…Im vegan too and have a hard time with budgeting it, especially with organic food costs! Whats ur weekly budget?

Can u post ur daily diet? It sounds like it is going well for u and i could learn a lot from what u do. What are ur macros and cals, too? What are ur typical meals like?

Thanks! Looking forward to ur response!

Reply

Danielle @ itsaharleyyylife October 14, 2012 at 7:25 PM

What a great list. I keep saying I want to go paleo but I just have to do it… probably not every meal but little substitutions I’m sure make a big difference. PS: power to you for eating this way in college… my college days consisted of grilled cheese and french fries haha.

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:51 PM

Haha oh girl, that was a lot of my second semester Freshman year, unfortunately. The most amazing part about going paleo is that I noticed most of my favorite meals already WERE primal. Meat or fish, some fruit, tons of vegetables, and healthy fats added up to most of the meals I was eating already. Made the switch so much easier!

Reply

Brandy October 14, 2012 at 10:40 PM

that’s like, EXACTLY my shopping list haha. Eating paleo is soooo fun and easy because all you have to do is build up your spice rack and oils and crap so that all you have to buy every week is some veggies and meat!!

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 5:52 PM

Haha, it’s so true!! My spice rack is my homeeeeeboy.

Reply

Lea @ Greens and Coffee Beans October 14, 2012 at 10:54 PM

Our lists are pretty similar! Well minus the meat because I’m a vegetarian. I buy lots of produce, organic eggs (I go through like 2 dozen a week, it gets a little crazy!), nut butter (at least a jar a week), oatmeal, some varying vegetarian proteins (cottage cheese, beans, tofu/tempeh), and of course coffee, the world wouldn’t be right without it. I also hit up the farmer’s market on the weekend for a majority of my produce, local food tastes a million times better.
I’ve got my grocery shopping down, I get a weeks worth of groceries for less than $50. Gotta love living on a college student budget!

Reply

Katelyn Block October 16, 2012 at 9:51 PM

Girl, HOW do you do that??! Maybe the lack of meat?

Reply

A Rando October 16, 2012 at 10:41 PM

Read above that you spend around $150 (gotta be honest, my jaw definitely dropped lol) – I also (if I remember correctly?!) think u mentioned a bit ago that your parents still pay for you food? Girl, holy cow appreciate that while u have it!!!! …I would legit be homeless spending that much money on food lol.

Although you guys do make me feel heaps better.. lately I had been feeling crummy about “wasting” $30-sometimes $60 a week and now I feel more okay with that number aha.

ps. if it’s relevant, I eat meat and eggs and alla that good stuff – no dairy tho, I’m allergic.. but really that just means I spend extra $ on “fake dairy” treats (coconut milk ice cream, etc. lol)

Reply

A Rando October 19, 2012 at 8:31 PM

After coming back and reading some other new comments, and seeing that you hadn’t responded to mine at all (which is totally fine lol) I just wanted to clarifyy (bc it wasn’t supposed to be negative at all?!! and i don’t know if it was interpreted that way)…

Soo, I personally can’t spend that much, but if you can (through whatever means), you go for it. I do think thats a lot of money, but I friggin love grocery shopping lol and I’m sure if I had more $$ to throw around I could spend loads more than I do now. I’m the same age as you, and if my parents were giving me any money I’d definitely spend a chunk of it on food!

For the other – I meant I was sorta happy to see that I was spending comparatively less, because I have friends who live at home and don’t pay for any food there and cannot believe the amount I “waste” on food every week. I also have good food as a priority, but was starting to think that I might really be off my rocker based on some real-life conversations.

…We’re all different, and while your lifestyle is not mine (although there is part of me that’s wishing I had the same food budget lol) it’s not like it’s gonna hurt any of us if u spend more/less on food. It’s really nice to see the number to compare it to my own, but I really don’t care what the number is lol.

In short – I was surprised when I saw the number, but it’s not like it’s gonna affect me at all so it doesn’t matter at all what it is?! ..I commented because the only other person at the time that had mentioned they’re spending a similar amount to me is a vegetarian, so I just thought it’d be worthwhile to know that someone who’s eating meat spends roughly the same amount. I was interested to know that u spent more, train of thought was that prob you/someone might be interested to know it can happen for less.

Thats all?! :)

Reply

Natasha October 15, 2012 at 7:22 AM

My grocery list looks the same almost – i just only eat chicken and turkey for meat. I’m not really a huge fan of any other kind, even turkey is not really my fav but I eat it anyways – extra protein woohooo.

Dude I go through eggs like no other – it is kinda sick. not only do I buy like a couple dozen, but I also have like 3 cartons of liquid egg whites! haha
I also buy a lot of pumpkin puree for oatmeal or pumpkin protein pancakes.
I swear, with the amount of carrots and pumpkin I eat, I’m going to turn orange. I eat like a bag or two of carrots a day….lol. not okay

I also buy almond milk, Vega protein powder in vanilla, flavor extracts – butter, maple, vanilla (for oats and pancakes), pasta sauce for zucchini noodles only the 365 whole foods brand, and Oasis black bean dip from whole foods – this stuff is crack and you can eat the whole container for only like 110 cals. lol

Reply

Natasha October 15, 2012 at 7:23 AM

Love your grocery list!!
My list looks the same almost – i just only eat chicken and turkey for meat. I’m not really a huge fan of any other kind, even turkey is not really my fav but I eat it anyways – extra protein woohooo.

Dude I go through eggs like no other – it is kinda sick. not only do I buy like a couple dozen, but I also have like 3 cartons of liquid egg whites! haha
I also buy a lot of pumpkin puree for oatmeal or pumpkin protein pancakes.
I swear, with the amount of carrots and pumpkin I eat, I’m going to turn orange. I eat like a bag or two of carrots a day….lol. not okay

I also buy almond milk, Vega protein powder in vanilla, flavor extracts – butter, maple, vanilla (for oats and pancakes), pasta sauce for zucchini noodles only the 365 whole foods brand, and Oasis black bean dip from whole foods – this stuff is crack and you can eat the whole container for only like 110 cals. lol

Reply

Natasha October 15, 2012 at 7:26 AM

I’ve also tried going paleo, but for some reason it just does not work for me at all! Limiting fruit and no oatmeal makes me feel veryyyyy tired and depleted, so that’s awesome for you that you can do it!!!

Reply

Katelyn Block October 18, 2012 at 10:35 PM

It’s all about balance! Lifestyle is different for everyyyyone. They make BUTTER EXTRACT?! Holy yuuuum!

Reply

Danielle October 15, 2012 at 10:17 AM

How much do you spend on average per week – if you are willing to share! Just curious. I am a student (but was previously working) and have found it hard to adjust to the student budget! Haha. I am not paleo but eat a lot of produce during the week!

Reply

Kati Mora, MS, RD, Kellogg's FiberPlus(R) Wellness Advocate October 17, 2012 at 8:27 PM

I love it when people share their grocery lists – especially when produce tops the list! You have so many great fiber-rich options included and I think that is so great! Thanks for sharing!!

Reply

Katelyn Block October 18, 2012 at 10:36 PM

Gotta love my fiber ;) xo!

Reply

Katelyn Block October 17, 2012 at 5:22 PM

Hi, WAT.

Not giving you a rebuttal. This is my life, not a debate. Have a good one!

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: